استفاده از سنگ های جواهری در جواهرسازی

تاریخچه سنگ های جواهری

تاریخچه سنگ های جواهری

با نگاهی به تاریخچه سنگ های جواهری به ارزششان در طول تاریخ و داستان های زیادی که درباره آنها وجود دارد پی خواهیم برد. سالیان درازی است که انسان ها سنگ های درخشان و رنگارنگ متنوعی را از دل زمین بیرون آورده اند. این سنگ ها بر زیبایی و کیفیت زندگیشان افزوده است. با دنبال کردن مقاله با ارزش و پیشینه ای هدیه ای که زمین برا ما به ارمغان گذاشته است، بیشتر آشنا می شوید.

تاریخچه سنگ های قیمتی

تا زمانی که انسان در این کره خاکی بوده، نگه داشتن سنگهای قیمتی از اسرارآمیز ترین وقایع بشر بوده است. پیش از پیدایش زبان نیز سنگ های قیمتی وجود داشتند. یک باستان شناس انگلیسی در این خصوص انسان هاب بدوی گفت است “اولین خواست معنوی یک مرد وحشی، تزئینات است.” اما جواهرات چیزی بیش از یک تزئین ساده، سرمایه مادی و یا گنیجینه ای تاریخی در موزه به شمار می آید. ارزش والای جواهرات در زمان ویژگی نمادین بودنشان می باشد. سنگ های جواهری سمبل جدایی ما از پادشاهی حیوانات و تمایل ما به گرفتن و درک زیبایی در زمین است. از این رو مطالعه تاریخچه سنگ های جواهری ضرورت پیدا می کند.

مردم به دلایل مختلفی از سنگهای قیمتی در طول تاریخ استفاده می کردند. آنها سنگهای قیمتی را به عنوان زیور آلات تزئینی مجلل، نمادهای مذهبی، شفا دهنده و عامل خوش شانسی به کار می بردند. جالبترین این موارد بهره بردن از سنگهای قیمتی برای مقاصد درمانی و دارویی است. این سنگ ها برای رفع مشکلات جسمی و روحی مختلف تجویز می شد. از سویی دیگر با  نگاهی با تارخچه جواهرات این سنگ های جواهر برای برخی افراد به عنوان سرمایه محسوب می شد و بر ثروت آنها اضافه می کرد.

انسان های اولیه و سنگ های قیمتی

نخستین جواهرات از اشیاء یافت شده و مواد طبیعی ساخته شده است. به عنوان مثال انسان های اولیه دندانهای حیوانات، استخوان ها، پوست حیوانات، سنگ های حک شده و چوب را جمع آوری می کردند و از آنها زیورآلات قیمتی زیبا می ساختند.

ما معتقدیم که قطعات اولیه جواهرات به عنوان اقلام کاربردی برای آنها محسوب می شدند. به طور مثال از جواهرات برای بستن لباس استفاده می کردند. با این حال، به نظر می رسد که این موارد بعداً برای تبدیل شدن به سمبل های مذهبی یا معنوی سازگار شده و گاه فقط برای لذت های زیبایی شناسی ناب ساخته شده و پوشیده می شدند.

اولین سنگهای قیمتی احتمالاً به همان روش به دست آوردن غذا جمع آوری می شدند. احتمال می رود، این سنگهای قیمتی از درون شن های بستر رودخانه های خشک پیدا شده اند. بسیار کنجکاو برانگیز است که بدانیم این افراد بدوی درباره این اشیاء جذاب و در ظاهر بی فایده چه فکرهایی می کرده اند.

رفته رفته با پیشرفت بشر، از سنگ های قیمتی و جواهری به عنوان سمبل، ثروت و  همچنین برای محافظت در برابر آسب، جلوگیری از شر و درمان بیماری ها استفاده شد.

مصریان باستان و سنگ های قیمتی

هر زمان که عبارت سنگ های قیمتی و جواهرات تاریخی به گوشم می خورد بی درنگ یاد مصریان باستان می افتم. مصر سهم مهمی در تاریخچه سنگ های جواهری دارد.

مقبره های فراعنه با چهره مردگانی پوشانده شده است که در کنار خود انبوهی از دستبندهای طلا، گردنبند و گوشواره ها انباشته اند. برای اولین بار این موضوع در زمان کشف مقبره توتانخامون در سال ۱۹۲۲ کشف شد.

مطالعه زیبایی شناسی جواهرات مصر باستان الهام بخش بسیاری از جواهرات مدرن امروز است.

مصریان باستان بر اهمیت مذهبی برخی از این سنگ های قیمتی مقدس اهمیت زیادی قائل می شدند و این امر در نقوش جواهراتی که می ساختند آشکار می شد. منبت هایی که از سنگهای قیمتی ساخته می شدند معروف به “هنر گلیپتیک” بودند. این آثار به طور معمول به عنوان سمبل های مذهبی و نمادهای انسان شناسانه استفاده می شد.

مصر باستان اولین سرزمینی بود که در مورد شکوه، قدرت و ثروت خود در داخل و خارج جامعه اش خودنمایی می کرد. ساخت بناهای تاریخی و جمع آوری مبلمان مجلل، آثار هنری و جواهرات از اولویت اصلی فرعونیان به حساب می آمد.

اینگونه ثروت اندوزی فقط در زندگی خاکی آنها حائز اهمیت نبود بلکه پس از مرگ حتی از اهمیت بیشتری برخوردار می شد. طلا، ماده ای نادر و بسیار ارزشمند، با مردگان دفن می گردید تا صاحبش را در زندگی پس از مرگ نیز همراهی کند.

یکی از ویژگی های اصلی جواهرات مصر، استفاده از سنگهای رنگی مناسب با طراحی جواهر بود. مصریان به بسیاری از سنگهای قیمتی با ارزش دسترسی داشتند. چندین سنگ جواهری که مورد علاقه مصریان باستان بودند عبارت هستند از:

  • کارولین
  • جاسپر
  • لاجورد
  • مالاکیت
  • کوارتز
  • فیروزه
جواهرات مصر باستان

در آن دوره رنگ آبی نشان از مرتبه بالا بود و سنگ لاجورد از محبوت ترین در طراحی جواهرات به حساب می آمد.

تاریخچه سنگ های جواهری در قرون وسطی

در طول تاریخ، سنگهای جواهری نشان ثروت خود توسط ثروتمندان و قدرتمندان جمع آوری شده اند، اما بیشترین گنجینه جواهرات در دست کلیسای قرار داشت. قرون وسطی دوره ای است که از قرن ۵ میلادی تا قرن شانزدهم قدمت زیادی را در بر می گیرد.

این دوره پر از بلایای طبیعی مانند طاعون بود. دوره سختی که ده قرن پر از خرافات، ظلم مذهبی، ترس و ناامیدی بود. اعتقاد به قدرت دارویی سنگهای قیمتی در این زمان قدرتمند شده بود. کاملا پذیرفته شده بود که سنگهای قیمتی می توانند هر نوع بیماری را درمان کنند. سنگ های چشم نظر به عنوان پادزهر برای بیماری، مسمومیت و یا برای جلوگیری از شر و “چشم حسود”  استفاده می شدند.

اروپا در اواخر قرون وسطی رونق بیشتری پیدا کرد. هنرهای تزئینی درون دربار سلطنتی ظهور پیدا کردند. مینا کاری، خاتم کاری و قرار دادن جواهرات در کارهای زینتی فلزی جای خود را به سبک گوتیک دوره رنسانس قرن سیزدهم داد.

مردمان این دوره بر روی طلا و نقره از سنگ های قیمتی مانند گارنت، جاسپر، یاقوت کبود و زمرد استفاده می کردند.

جواهرات قرون وسطی

صلیب طلایی که مزین به سنگ یاقوت کبود است از جمله جواهرات متعلق به کلیساهای آن دوران است.

تاریخچه سنگ های جواهری در عصر ویکتوریا

این عصر دوره های زمانی قرن ۱۶ تا قرن ۱۸ را دربر می گیرد. از لحاظ مد، جواهرسازی و  ذوق زیبایی شناسی این دوره بسیار درخشان و جذاب می باشد.

دوره ویکتوریایی، مجموعه ای التقاطی تاثیر گرفته از الیزابت، هنر کلاسیک و گوتیک، یونان-رومی، نئوکلاسیک، هنر شرقی، روکوکو و رومانتیسم فراهم آورد.

در پایان دوره رمانتیک، آویزهای حاوی سنگهای قیمتی عقیق که به نام “جواهرات اسکاتلندی” شهرت داشتند بسیار محبوب شده بودند. یکی دیگر از نتایج جذابیت ملکه با حومه اسکاتلند ، محبوبیت صلیب احیای سلتیک بود که به صورت آویز یا سنجاق پوشیده شده بود.

در دوره ویکتوریا زیورآلات مو و سنجاق سینه های حاوی سنگ های زینتی بسیار مد شده بود. لازم به ذکر است که نقوش شرقی و هندی در طراحی هنری و جواهرات اروپا به کار گرفته شدند.

جواهرات ویکتوریایی

نمونه ای از جواهرات دوره ویکتوریا که حالت آویزی داشته و مزین به سنگ های قیمتی است.

تاریخچه سنگ های جواهری در هنر نو

دوره هنر نو یا همان Art Nouveau به دلیل ارگانیک و خاص بودن، استفاده از خطوط روان و الهام گرفتن از طبیعت یکی از علاقه های شخصی من به شمار می آید.

این عصر یک جنبش طراحی مهم محسوب می شود که نه تنها جواهرات، بلکه مبلمان، معماری و نورپردازی را دستخوش تغییرات چشم گیری کرده است. این نخستین عزیمت از طراحی کلاسیک به سمت مدرنیسم جدید می باشد.

طبیعت، فانتزی و فرم زنانه از مهم ترین المان های طراحی جواهر این دوره بود. نقوش گلهای عجیب و غریب با حیوانات، پرندگان، پروانه ها، سنجاقک ها، پرهای طاووس و گیاهان با تصاویر زنانه دلپذیر در برخی از جواهرات آن زمان به چشم می خورد.

لعاب زنی تکنیک اصلی افزودن رنگ به جواهرات آن دوره محسوب می شد. استفاده از برخی سنگ های قیمتی نظیر

  • مروارید
  • الماس
  •  آمتیست
  • آکوامارین

رواج زیادی داشت.

جواهرات دوره هنر نو

نمونه ای از انگشتر باشکوه دوره هنر نو را مشاهده می می کند.

سنگ های جواهری در جنبش هنری دکو

توجه به زیبایی شناسی هندسی از ویژگی مهم این جنبش هنری است. تا حدودی از سبک کوبیسم الهام گرفته است. طراحی جواهرات آن بسیار شیک و چشم نواز می باشد. سنگ های جواهری نظیر زمرد، اونیکس و الماس به شیوه هایی هنرمندانه تراشیده شدند تا  تجلی بخش جنبش هنری دکو در عرصه جواهرسازی باشند.

جواهرات آرت دکو

جواهرات آرت دکو با زیبایی هندسی خاصی که دارند چشم ها را به خود خیره می کنند.

تمامی تاریخچه سنگ های جواهری از گذشته به امروز را مرور کردیم. تنوع و خلاقیت طرح ها و سبک های جواهرات امروزی بسیار زیاد و شگفت انگیز است. سر فرصت مناسب دیگری به آن خواهیم پرداخت.

فروشگاه دنیای نگین فروشگاه شناخته شده در بازار بزرگ تهران است که می توانید سنگ های زینتی و جواهرات حاوی سنگ های بسیار زیبا را در آن بیابید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید