آشنایی با سنگ ها

حقایق جالب درباره سنگ اوپال

حقایق جالب درباره سنگ اوپال

در این قسمت قصد داریم تا شما را با ویژگی ها و حقایق جالب درباره سنگ اوپال آشنا سازیم. سنگ اوپال به دلیل ظاهر و خواص منحصر به فردی که دارد کمی عجیب و جادویی به نظر می رسد. با ما همراه باشید تا با این سنگ شگفت انگیز بیشتر آشنا شوید.

اوپال از کلمه ای هندی به معنای سنگ قیمتی گرفته شده است. امروزه اوپال ها از کشورهایی نظیر استرالیا، اتیوپی،آمریکا، مکزیک، چک، برزیل و آفریقا جنوبی استخراج می شود. ۹۵ درصد اوپال جهان از کشور استرالیا استخراج می گردد.

اوپال سنگ نمادین متولدین ماه مهر به شمار می آید. جالب است بدانید که به دلیل گستردگی رنگ های اوپال این سنگ با تمامی چاکراها در ارتباط است.

نام دیگر این سنگ عقیق سلیمانی است و در گذشته ها اوپال را به عنوان طلسم خوشبختی می شناختند.

جالب است بدانید که زمان بسیار زیادی طول می کشد که یک سنگ اوپال شکل بگیرد.

ویژگی های منحصر به فرد اوپال

این سنگ در رنگ های مختلفی همچون سفید، سیاه تا قهوه ای، آبی، سبز، نارنجی و قرمز دیده می شود. اوپال به سه گروه قیمتی، اوپال آتشین و اوپال معمولی تقسیم می شود.

سنگ اوپال دارای ویژگی منحصر به فردی است که باعث می شود زمانی که نور به آن برخورد می کند، رنگ های متعددی در طیف نوری ایجاد می نماید. این طیف نوری از زوایای مختلف به رنگ های گوناگونی دیده می شود و درخشش رنگین کمانی پدیدار می گردد.

رنگ پس زمینه اوپال به دلیل وجود سیلیس در این سنگ است. اما بازی رنگ به وجود آمده درون اوپال ناشی از کره های کوچکی است که در سیلکاژل وجود دارند و موجب شکست، تداخل و انکسار نور می شوند.

از دیگر ویژگی های خاص اوپال این است که دارای ساختار ژله ای سخت و متمرکزی می باشد.

شکل گیری سنگ اوپال از آب باران

اوپال از اسید سیلیسیک و آب تشکیل شده است. داستانی که برای شکل گیری این سنگ جادویی در نظر می گیرند از این قرار است: زمانی که آب باران بر روی صخره ها می بارد، بر روی شکاف های صخره آب باران قرار می گیرد و با تبخیرش سیلیکاژل برجای می ماند که در نهایت اوپال شگفت انگیز را پدیدار می کند. البته نظریه دیگری نیز وجود دارد که اوپال های استرالیا حاصل سیلابی است که میلیون ها سال پیش راه افتاده و از آب محبوس در شکاف صخره ها و میان تخته سنگ ها این سنگ به وجود آمده است.

اوپال

کشف سنگ اوپال در مریخ

در سال ۲۰۱۵ ناسا گزارش داد که موفق به کشف سنگ اوپال در سطح سیاره مریخ شده است. از آنجا که سنگ اوپال از آب و سیلیس تشکیل می شود، پیدا کردن این سنگ در مریخ اطلاعات ارزشمند و نوید بخشی برای ناسا به همراه داشته است. اوپال به عنوان سنگ گرانبهایی شناخته می شود که خارج از سیاره زمین نیز یافت می شود.

اوپال در مریخ

اوپال به عنوان سنگ سلطنتی

رومیان باستان سنگ اوپال را نماد امید و خوشبختی می دانستند. یکی از باارزش ترین جواهرتی که در آن اوپال به کار رفته است، تاج امپراطور روم می باشد. اوپال سنگ مورد علاقه ملکه ویکتوریا بوده است. اوپال قرن ها در جواهرات سلطنتی به کار گرفته شده و اکنون مجموعه ای گرانبها از آنها به یادگار مانده است.

تاچ اوپال

در اخر اینکه اوپال همچنان به عنوان سنگی حیرت برانگیز و زیبا برای جواهرسازان به شمار می آید. با کمی خلاقیت قادر خواهید بود جواهراتی خاص و منحصر به فرد با اوپال خلق نمایید.

جواهر اوپال

فروشگاه دنیای نگین فروشگاهی شناخته شده در بازار بزرگ تهران انواع اوپال با قیمتی مناسب به صورت تکی و عمده به فروش می رساند. برای اطلاعات بیشتر با یکی از شماره های ما در صفحه تماس با ما تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید