آشنایی با سنگ ها

سنگ آکوامارین

سنگ آکوامارین

قصد داریم تا در این مقاله شما را با حقایق جالبی درباره سنگ آکوامارین آشنا سازیم. آکوآمارین در زبان لاتین به معنای آب دریاست. درست همانند آب زلال دریا این سنگ آرامش عجیب و دلپذیری با خود به همراه دارد. همین امر باعث شده تا داستان ها و افسانه های دریایی جالبی برای این سنگ گفته شود.

ویژگی های فیزیکی مطلوب و خواص اعجاب انگیز این سنگ آن را در میان مردم محبوب کرده است و زیبایی و تلالو خاصی که دارد آن را به گزینه ای مناسب برای ساخت جواهرات بدل می سازد.

این سنگ ارزشمند نخستین بار در سال ۱۸۱۱ در برزیل استخراج شد. اولین استفاده مستند از سنگ آکوامارین در جواهرات قیمتی مربوط می شود به یونانیان باستانی که سالیان سال پیش زندگی می کرد.

ویژگی های فیزیکی آکوامارین

این سنگ بسیار زیبا نیمه قیمتی در اندازه ها و اشکال مختلف یافت می شود. تا قرن نوزدهم گمان می کردند که آکوامارین سبزدریایی ارزشمند است اما امروزه مشخص شده است که نوعی از این سنگ که از یک زاویه آبی و از زاویه ای دیگر بی رنگ به نظر می رسد از ارزش بالاتری برخوردار خواهد بود.

بلورهای جواهری اکوامارین به صورت شش وجهی هستند. معمولا برای نشان دادن عمق رنگ این سنگ را به صورت صفحه ای تراش می دهند.

آکوامارین از خانواده بریل محسوب می شود. این سنگ در لابه لای پگماتیت ها و سنگ های ته نشین رسوبی و همچنین در رگه های کربناتی هیدروترمال تشکیل می گردد.

معادن استخراج آکوامارین قیمتی از قرار زیر است:

  • اورال روسیه
  • اتیوپی
  • افغانستان
  • پاکستان
  • هند
  • نیجریه
  • ماداگاسکار (نوع تیره آن)
  • کاسکالو

بهترین آکوامارین ها هیچ نقص و اجزای قابل مشاهده ندارند و با چشم غیر مسلح کاملاً واضح به نظر میرسند.

آکوامارین در جواهرات

خواص درمانی آکوامارین

به گفته مصریان باستان سنگ آکوامارین متعلق به ایزدان دریایی بوده است. آمولت های ساخته شده از این سنگ اغلب برای تسکین درد و سلامتی توسط مردم آن دوره استفاده می شدند. باستان شناسان دانه سنگهای قیمتی اکوامارین را در محل نگهداری مومیایی های مصریان باستان پیدا کرده اند.

افرادی که به سنگ درمانی اعتقاد دارند اکوامارین را برای افزایش شهامت و آگاهی معنوی توصیه می کنند. همچنین این سنگ سیستم دفاعی را تقویت کرده و استرس را از شما به دور خواهد ساخت.

می گویند این گوهر گرانبها انرژی مثبت را در فضا افزایش داده و به تجدید قوای ذهنی کمک شایانی می کند. برای همین موضوع از آکوآمارین در دکوراسیون داخلی استفاده می کنند.

آکوامارین در دکوراسیون داخلی

افسانه های مربوط به آکوامارین

افسانه ها حاکی بر این هستند که سنگ قیمتی آکوامارین در زمان روم باستان به منظور محافظت از ملوانان و رزمندگان استفاده می شده اند. اما این افسانه ها تنها محدود به دوران روم باستان نمی شوند.

افسانه ای جالب توجه تر این است که اعتقاد بر این بود که هدیه دادن آکوامارینی که به شکل قورباغه حکاکی شده باشد باعث می شود که صلح با دشمن و دوستی برقرار شود.

همچنین گذشتگان بر این باور بودند که این سنگ می تواند جو مملو از عشق جوانی در محیط ایجاد کند و همین امر سبب شده بود تا آکوامارین  هدیه ای ایده آل برای عروس و داماد پس از ازدواج محسوب شود.

آکوامارین سنگ چاکرای پنجم

این سنگ به رنگ آبی زلال و خوش رنگی است که ما را به یاد چاکرای پنجم یعنی چاکرای گلو می اندازد. درست است این کانی برای تعادل و تقویت چاکرای گردن مناسب است. چاکرای پنجم پلی است بین افکار و احساسات و انگیزه ها و واکنش های ما. بنابراین، آکوامارین در حین انجام مدیتیشن و یوگا بسیار مفید و موثر واقع می شود. این سنگ برای چاکرای قلب نیز تاثیرات خوبی دارد.

آکوامارین برای پاکسازی چاکرا

آکوامارین سنگ ماه تولد مارچ (اسفند)

آکوامارین به عنوان نماد متولدین اسفند می باشد. به خصوص آن افرادی که در نیمه دوم این ماه به دنیا آمده اند (مارچ) تمایل بیشتری به خریداری و نگهداری این سنگ از خود نشان می دهند. زیبایی و آرامش این سنگ به ویژگی های ظاهری و اخلاقی اسفند ماه بی شباهت نیست. از همین رو به شما پیشنهاد می کنیم اگر اسفند ماهی هستید حتما یک سنگ آکوامارین با خود به همراه داشته باشید.

آکوامارین در طراحی جواهرات

از زیبایی این سنگ در جواهرات همین قدر می توان گفت که رئیس جمهور برزیل در سال ۱۹۵۳ گردنبند آکوامارین را به ملکه الیزابت دوم هدیه کرد. رنگ آبی این سنگ شگفت انگیز آنقدر ملکه را مسحور خود کرد که وی تصمیم گرفت چند سال بعد یک تیارا از این سنگ قیمتی بسازد.

سنگ آکوامارین جایگاه ویژه ای در سبک های مختلف مدرن و کلاسیک جواهرسازی دارد.

حلقه اکوامارین

اگر قصد خرید این سنگ به طور تکی یا عمده را دارید سری به صفحه تماس با ما زده و این گوهر ارزشمند را از ما بخواهید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید