آشنایی با سنگ ها

سنگ الکساندریت سنگی کمیاب و زیبا

سنگ الکساندریت

الکساندریت سنگی کمیاب و زیبا که چشم ها را به خود خیره می سازد. این سنگ نماد متولدین ماه خرداد می باشد. در این مطلب قصد داریم تا شما را با این سنگ شگفت انگیز آشنا سازیم.

این سنگ مسحور کننده که نوعی زمرد به حساب می آید، نخستین بار در سال ۱۸۳۰ در روز تولد شاهزاده الکساندر دوم تزار روسیه کشف شد. از همین روی آن را به اسم الکساندریت نامگذاری کردند.

گفته شده است که روزی معدنچیان در حال جمع آوری سنگ های زمرد در دامنه های شرقی کوه اورال روسیه بودند. یکی از معدنچیان متوجه سنگ زمردی می شود که در معرض آتش از خود سایه ای رنگارنگ از رنگ قرمز نشان می دهد. پس از دور شدن از آتش دوباره به رنگ سبز دیده می شود.

این کانی از نوعی ماده معدنی با نام کریزوبریل(سیکلوسیلیکات) تشکیل شده است. نکته ای که باعث ویژه شدن این سنگ می شود خاصیت تغییر رنگ در آن است. فرایند تغییر رنگ این سنگ به اثر الکساندریت شهرت یافته است.

تغییر رنگ سنگ الکساندریت

تیتانیوم، آهن و کروم از مهترین ناخالصی های این کانی به شمار می آید. مخلوطی از این عناصر رنگ بسیار زیبای الکساندریت را حاصل می شود. اغلب این نوع زمردها به رنگهای سبز و قهوه ای مایل به سبز وجود دارند.

جالب است بدانید که تغییر رنگ از طیف سبز به قرمز وابسته به منبع نور است. جایگزینی مقیاس آلومینیوم توسط یون های کروم در ساختار بلوری سبب جذب شدید نور در طیف وسیعی از طول موج در منطقه زرد طیف نور مرئی می شود.

باند جذبی ۵۸NM این امکان را فراهم می سازد تا این نوع زمرد در نور روز به رنگ های طوسی و آبی مایل به سبز دیده شده و زیر نور مصنوعی، به رنگ های قرمز تمشکی یا بنفش مایل به قرمز ( یاقوتی رنگ ) مشاهده شود.

آن دسته از این سنگ ها که تغییر رنگ شدیدتری از خود نشان می دهند کمیاب تر و گران قیمت تر می باشند.

خواص الکساندریت

منبع این سنگ کشورهای روسیه، ماداگاسکار، زامبیای جنوبی، هند، میانمار و سریلانکا است. مهم ترین ویژگی که برای این کانی می توان نام برد خاصیت تغییر رنگ آن است که می گویند نماد گذرا و در حال تغییر و تحول بودن زندگی است. از همین روی می گویند کسانی که نظم بیش از حد و وسواس دارند، بهتر است از این سنگ استفاده کنند. همچنین جادویی جلوه کردن این سنگ سبب شده تا قدرت تخیل و خلاقیت قوی تر شود.

این نوع زمرد نیز سختی بسیار خوب ۸.۵ داشته و درخشش فوق العاده ای از خود نشان می دهد. الکساندریت را سنگی مفید برای چاکرای تاج می شناسند. این کانی از دوام خوبی برخوردار است. نگهداری از آن نیز کار خیلی دشواری نیست و تنها کافی است تا آن را در هنگام کثیف شدن با یک شویند ملایم و آب ولرم و به وسیله یک مسواک نرم به خوبی تمیز کنید. سپس با یک پارچه نرم به آرامی سنگ را خشک کنید.

تشخیص الکساندریت اصل از مصنوعی

الکساندریت هم به صورت استخراجی هم به صورت مصنوعی در بازار برای فروش موجود است. نوع استخراجی این سنگ قیمت بالاتری دارد. اگر این سنگ مات تر باشد و تغییر رنگ بیشتری از خودش نشان دهد قیمت بالاتری خواهد داشت. تشخیص سنگ های قیمتی اصل از نوع ساختگی آنها کار خیلی آسانی نخواهد بود. شناخت ویژگی های فیزیکی و شیمیایی یک سنگ به شما کمک خواهد کرد تا تشخیص بهتری داشته باشید. رنگ، جلا، ضریب شکست، ناخالصی ها و شفافیت ملاک های مهمی برای تشخیص یک سنگ اصل به حساب می آیند. الکساندریت اصل دارای یک سایه ملایم است.

الکساندریت در جواهرات

از آنجایی که این نوع زمرد از رنگ و درخشش خاصی برخوردار است محبوب جواهرسازان می باشد. ظاهر این سنگ جواهری به گونه ای است که می توان از آن در جواهرات کلاسیک و مدرن بهره جست. خاصیت تغییر رنگ آن نیز موجب خاص تر شدن و با شکوه تر شدن جواهر خواهد شد.

گردنبند الکساندریت

انگشتر الکساندریت

گوشواره الکساندریت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید