استفاده از سنگ های جواهری در جواهرسازی

سنگ های تراش خورده

سنگ های تراش خورده

برای زیبایی هر چه بیشتر جواهرات از سنگ های تراش خورده استفاده می کنند. سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی بسته به نیاز ما و طراحی جواهر مورد نظر تراش می خورند. عمل تراشیدن سنگ های قیمتی قدمتی هزاران ساله دارد و به این ترتیب کریستال های خام بسیاری، به سنگ های قیمتی خیره کننده تبدیل شدند. به طور معمول سنگ ها صفحه ای (پخ دار) تراشیده می شوند تا شکل نهای مورد نظر حاصل شود.

مراحل متعددی باید طی شود تا یک سنگ تراش بخورد و شکل بگیرد. جواهر تراش تا جایی که امکان داشته باشد سعی می کند تا وزن،رنگ و پاکی سنگ را حفظ نماید. چه بسا بسیاری از سنگ ها پس از تراش خوردن جلا و درخشندگی بیشتری نیز پیدا می کنند. برای این منظور سنگ تراش باید قدرت محاسبه و مهارت بالایی داشته باشد.

در این قسمت می خواهیم شما را با مهم ترین تراش های سنگ جواهری آشنا سازیم. پیش از آن بد نیست اشاره کنیم که هر تراش شامل ۵ بخش زیر می باشد.

 1. سطح
 2. تاج
 3. کمربند
 4. خیمه
 5. نوک

تراش برلیانی

این نوع تراش برای الماس و سنگ های قیمتی بی رنگ کاربرد بیشتری دارد. البته از آن برای سنگ های قیمتی رنگی نیز می توان استفاده کرد. تراش برلیانی اگر به خوبی انجام گیرد می تواند بازتاب نور را به حداکثر میزان ممکن برساند و براقی و درخشندگی خارق العاده ای ایجاد نماید.

به این طریق می توان سنگ های خام را به اشکال مختلفی همچون بیضی، گلابی، دوکی و قایقی (مارکیز) درآورد. تعداد بالا صفحات و وجه های چندگانه حاصل از این نوع تراش شگفت انگیز است.

چرخش درونی نور در سنگ های تراش خورده به روش برلیانی به خوبی قابل مشاهده است.

فراموش نکنید که برش یک گوهر مستقیماً بر ارزش کلی آن تأثیر می گذارد. زیرا تعیین می کند که جواهر تراش خورده چه میزان نور تابیده شده به خود را به چشم باز می گرداند. از همین رو برای سنگ های قیمتی نظیر الماس این نوع تراش بیشتر توصیه می شود.

تراش پله ای (مرحله ای)

تراش پله ای یا همان مرحله ای راه دیگری برای شکل دادن به سنگ های قیمتی است. این نوع تراش با سندانچه مربع یا مربع مستطیل که خود به موازات هم تکرار می شوند انجام می گیرد. این تراش جلوه زیبایی به سنگ های تراش خورده می بخشد.

این تراش گوهرهای مستطیل شکل و راست گوشه ای حاصل می نماید که پله گونه تا بخش تاج صعود کرده و  سپس به طرف خیمه نزول می کنند.

اکثر سنگ های هشت وجهی به ویژه زمرد به این شیوه تراش داده می شوند تا لبه های آنها از پریدگی در امان بمانند.

تراش ذوقی

تراش ذوقی شکل های مختلفی در سنگ ها به وجود می آورد. به این شیوه می توان شکل های سخت تری مانند مثلثی، بادبادکی، لوزی، پنج ضلعی و هفت وجهی را به خوبی درآورد.

تراش مختلط

اکثر سنگ های شفاف همانند سافایر و یاقوت سرخ قریب به اتفاق به صورت مختلط تراش می خورند. به نحوی که قسمت بالایی سنگ تراش برلیانی و قسمت پایینی آن تراش پلکانی داده می شود. در اینجا خوب است به این نکته اشاره کنیم که سنگ ‌هایی که شفافیت ندارند‌، همچون انواع فیروزه، لاجورد، یشم، عقیق و … به هنگام تراشیدن ضخامت و سطح کمتری داده می شود. از سویی دیگر به سنگ ‌های تراش خورده شفاف و درخشنده ضخامت و ارتفاع بیشتری داده شده است.

انواع تراش سنگ های جواهری

روش های تراش سنگ های جواهری متعدد و گوناگون است. بد نیست اینجا به برخی از انواع دیگر تراش سنگ های جواهری اشاره ای کنیم و آنها را مختصرا معرفی کنیم.

 • تراش گل سرخ
 •    تراش سریلانکایی
 • تراش باگت
 • تراش باریون
 • تراش کوسن
 • تراش پرنسسی
 • تراش اسچر
 • تراش ترلیون
 • تراش دامله
 • تراش بریولت

بخش هایی از این مقاله از کتاب سنگ های قیمتی کالی هال آورده شده است. به زودی این مقاله کامل تر خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید