آشنایی با سنگ ها

سنگ فیروزه و مدیتیشن

سنگ فیروزه و مدیتیشن

سنگ فیروزه می تواند شرایط انجام یک مدیتیشن خاص و خارق العاده را برای شما فراهم سازد. با ما همراه باشید تا با خواص این سنگ منحصر به فرد آشنا شده و چگونگی انجام یک مراقبه عالی با آن را فرا گیریم.

فیروزه یکی از افسانه ای ترین سنگ های جهان است. این سنگ با رنگ خاصی که دارد شفابخش و انرژی دهنده جلوه می کند. جالب است بدانید که بومیان آمریکایی این سنگ را مقدس دانسته و از آن به عنوان ابزاری شفابخش برای ارتباط بین زمین و بهشت یاد می کنند. از همین رو مدیتیشن و سنگ فیروزه بی ارتباط با هم نیستند.

مدیتیشن یا مراقبه راهی است برای آگاهی و تلاش برای نظاره کردن دنیا همانگونه که واقعا هست. مراقبه تاثیر شگفت انگیزی در آرامش ذهن و جسم شما خواهد گذاشت.

مراقبه انواع مختلفی دارد که در ادامه به اختصار برای شما شرح خواهیم داد. یکی از راه های انجام یک مدیتیشن جالب و مفید استفاده از سنگ فیروزه برای تمرکز بر روی آن است. سنگ فیروزه با رنگ و انرژی خارق العاده خود یکی از ابزارهای موثر در مراقبه شما خواهد بود. با ما همراه باشد تا این موضوع را به شما اثبات کنیم.

مدیتیشتن یا مراقبه چیست؟

مدیتیشن یا مراقبه یعنی آزاد و رها شدن از تمامی قید و بندها و عدم وابستگی به هر چیز و هر کس. از دیدگاه اوشو مراقبه یعنی از اینجا تا بی نهایت، از صدا به سکوت، از فعالیت فکری تا خلا فکری و به طور کلی رسیدن به وضعیتی که در حالت هوشیاری به آرامش کامل دست خواهید یافت. تاثیر مدیتیشن در افزایش تعادل، تمرکز و بهبود بیماری های روانی همچون اضطراب و افسردگی باورنکردنی است.

نتایج تحقیقات علمی نشان می دهند که مراقبه علمکرد سیستم غدد درون ریز، سیستم عصبی مرکزی، و سیستم اعصاب خودکار را بهبود می بخشد. همچنین در اثر مدیتیشن تعداد تنفس، ضربان قلب و فشار خون کاهش یافته و متابولیسم و سوخت ساز بدن و امواج مغزی آلفا افزایش می یابد. در نتیجه تمامی این موارد مراقبه موجب کاهش اضطراب و درد می شود.

مدیتیشن

انواع مدیتیشن

مدیتیشن انواع مختلفی دارد اما به طور کلی معروف ترین روش های مدیتیشن به قرار زیر است:

  • مدیتیشن محبت: این مراقبه نزد بوداییان شهرت ویژه ای دارد و نام دیگر آن متا مدیتیشن است. در حالت نشسته انجام می شود. پس از سه بار تنفس اصولی و عمیق از جملات خاص محبت آمیز استفاده می کنند. این جملات را برای خود، دوست خود و در نهایت کل کائنات به کار می برند.
  • مدیتیشن ذهنی: این نوع مراقبه بر تمرکز بر یک چیز خاص تعریف می شود. این تمرکز می تواند بر روی نور یک شمع، یک صدا و یا حتی یک تصویر خیالی باشد.
  • مانترا: استفاده از ذکر در مراقبه را مانترا می گویند. هدف اصلی مانترا تمرکز بر یک کلمه، ذکر و یا صدا است.
  • نادا یوگا: این روش بر پایه ی آگاهی از طریق صدا و کشف منبع آن می باشد. نادا یوگا شامل جنبه های دیگر یوگا در ارتباط با دگرگونی از طریق صدا، آهنگ و هنر گوش فرا دادن به آنهاست. کلمه سانسکریت «نادام» یعنی «جریان صدا» یا «ارتعاش کیهانی».
  • مدیتیشن ذن: رابطه بین ذهن و نفس کشیدن در این نوع از مراقبه اهمیت خاصی دارد. صد در صد حواس شما به لحظه حال و نحوه نفس کشیدن است. در انتها شما به حالت بی ذهنی خواهید رسید.
  • ویپاسانا: به این مراقبه مدیتیشن بینش یا نگرش نیز می گویند. ویپاسانا یعنی دیدن شکل واقعی چیزها! این مراقبه نیز محبوب پیروان بودا است. این روش نیازمند تمرکز عمیق و طولانی بر روی خود شخص است که منجر به ارتباط قوی بین بدن و ذهن می گردد.
  • مدیتیشن پاکسازی چاکراها: هر انسانی دارای هفت چاکرا ریشه، ناف، شبکه خورشیدی، قلب، گلو، ابرو و تاج سر است. تمامی این چاکراها باید به تعادل رسیده باشند. این روش مراقبه بر متعادل سازی چاکراه ها تمرکز دارد.

مدیتیشن با سنگ ها و کریستال ها

مدیتیشن با سنگ ها و کریستال ها این روزها رواج یافته است. برخی از مدیتیشن ها نیازمند ابزارهایی هستند تا به بهبود و افزایش سطح تمرکز و انرژی فرد کمک کنند و یکی از انواع این ابزارها کریستال ها و سنگ ها می باشند.

خیره شدن به سنگ می تواند منجر به افزایش تمرکز به زمان حال و انجام یک مدیتیشن با کیفیت بالا شود. علاوه بر تمرکز بر روی سنگ یا کریستال شما می توانید در حین مراقبه آنها را در کف دست خود قرار داد.

در صورت استفاده از سنگ کوارتز می توانید آن را بر روی پیشانی در محل چشم سوم خود قرار دهید. جالب است بدانید که برای هر یک از چاکراها انواع خاصی از سنگ ها و کریستال ها را مناسب می دانند. استفاده از سنگ برای اتصال به زمین حائز اهمیت است.

مدیتیشن با سنگ

خواص سنگ فیروزه

برای سنگ فیروزه خواص زیادی می توان برشمرد. سنگ فیروزه برای چاکراهای چشم سوم و گلو بسیار مفید و موثر است و برای پاکسازی و به تعادل رساندن این چاکراها به کار می آیند. خیره شدن به سنگ فیروه در بهبود قوای شهودی فرد نقش مهمی ایفا می نماید. قرار دادن فیروزه بر روی چاکراه های ذکر شده نیز می تواند موثر باشد.

نگاه کردن به فیروزه هوشیاری و سطح انرژی شما را بالا می برد. رنگ فیروزه ای پر از نشاط و انرژی های خوب است وقتی از لباس های این رنگ و یا جواهراتی که از فیروزه ساخته شده اند استفاده می کنید جذاب جلوه خواهید کرد. استفاده از سنگ فیروزه و نگاه کردن به آن می تواند در کاهش افسردگی و اضطراب موثر باشد.

جواهرآلات فیروزه

مراقبه با سنگ فیروزه

مراقبه با سنگ فیروزه می تواند باعث افزایش آرامش و تمرکز ذهنی شما شود. از تبتیان گرفته تا بومیان آمریکایی فیروزه را سنگی شفابخش می دانستند. در یوگا نیز فیروزه را سنگ چاکرا گلو می شناسند.

در یک نوع مراقبه که برای شما شرح می دهیم شما این سنگ را بر روی گلو خود قرار می دهید. دراز کشیده سنگ را بر روی گلو خود قرار داده در سکوت و محیطی که با بوی عود معطر شده است، چشمان خود را بسته و آرام بگیرید. سه بار تنفس دم و بازدم عمیق گرفته و تمام حواس خود را به زمان حال و فرآیند نفس کشیدن خود اختصاص دهید.

حال می توانید مانترا Om Sot-yah-yay Nah-mah-hah را زیر لب تکرار کنید. همچنین می توانید این عبارت را زمزمه نمایید: به قدرت حقیقت ایمان دارم. به ضربان قلب و جریان تنفس خود دقت کنید. انرژی شفابخشی از قلب تا گلو خود احساس خواهید کرد.

جالب است بدانید که ذکر هام مخصوص چاکرا گلوست می توانید آن را به جای ذکر گفته شده نیز تکرار کنید. می توانید از فایل های صوتی مخصوص به پاکسازی چاکراها در هنگام این مراقبه نیز استفاده نمایید.

فیروزه کریزوکولا کرمان

تسبیح فیروزه کرمان

فیروزه نیشابور آبی

فروشگاه دنیای نگین به عنوان فروشگاهی شناخته شده در بازار بزرگ تهران ارائه کننده انواع فیروزه اصل نیشابور و فیروزه کرمان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید