استفاده از سنگ های جواهری در جواهرسازی

طبقه بندی سنگ های قیمتی

سنگ قیمتی

سنگ های قیمتی و یا همان سنگ های جواهر، کانی های مناسب مصرف در زینت آلات می باشند. این سنگ ها بسیار زیبا، کمیاب و با دوام هستند. اغلب آنها دارای مواد معدنی طبیعی، غیرآلی با ترکیب شیمیایی ثابت و ساختار درونی منظم می باشند. برخی از سنگ های قیمتی همانند کهربا و مروارید دارای منشا گیاهی یا جانوری هستند. این سنگ ها آلی می باشند. در این مقاله قصد داریم تا به طور کلی طبقه بندی سنگ های قیمتی را بر اساس تغییراتی که بر روی آنها اعمال می شود انجام دهیم.

تاریخ استفاده از زیورها و سنگ‌های قیمتی به اندازه تاریخ پیدایش بشر و قدمتی هفت هزار ساله دارد. در زمان های قدیم تولد هر انسان را با جواهر مختص آن ستاره از مجموعه ستارگان مشخص می‌کردند و اعتقاد داشتند که شخص متولد شده بوسیله نگین جواهری مختص آن ستاره حمایت می‌شود.

در ایران، بخشی از جواهرات، توسط قبایل استفاده می‌شد. مردم مدل‌های سنتی را با نفوذ پر قدرت حفظ نموده اند. مدل‌ها غنی، زیبا و بسیار متنوع در طرح و مؤثر در زنده نگاه داشتن مدل‌ها باستانی هستند.

سنگ های صیقل خورده

بلورها ممکن است به طور طبیعی گرد و صیقل یافته باشند. به طور مثال زمرد در اثر غلطیدن در آب رودخانه به این شکل در آمده است. برخی سنگ ها نیز ممکن است با دستگاه های مکانیکی ظاهری گرد پیدا کنند. در طبقه بندی سنگ های قیمتی سنگ های صیقل خورده آنهایی هستند که طبیعت به آنها شکل داده است.

سنگ های تراش خورده

تمامی سنگ های جواهری زندگی خود را به صورت بلورین آغاز می کنند. سنگ های نهفته در سنگ میزبان سنگ ناتراش نام دارند. بسیاری از سنگ های قیمتی در همان حالت طبیعی زیبایی منحصر به فردی دارند. اما عده ای دیگر از سنگ ها در صورتی که تراش خورده باشند زیبایی خود را جلوه می دهند. تراش گنبدی و تراش صفحه دار از انواع مهم تراش های سنگ هستند.

سنگ های مصنوعی

سنگ‌های مصنوعی یکی از اونواع سنگ ها هستند که در آنضایعات سنگ‌های تراش خورده را ذوب می‌کنند و دوباره قالب گیری می‌کنند. یا از موادی مشابه و همرنگ سنگ مورد نظر استفاده می‌کنند. سنگ های دست ساز از لحاظ ویژگی های ظاهری و نوری شبیه نوع طبیعی خود هستند. در روش گداخت، بلورها ابتدا رشد داده شده و سپس تراش داده می شوند.

سنگ های شبیه سازی شده

در طبقه بندی سنگ های قیمتی سنگ‌های شبیه سازی شده یا سنتتیکی یکی از انواع سنگ ها هستند که در آن محیط را برای تشکیل سنگ آماده می‌کنند. (مثل الماس‌هایی که با فشرده‌سازی کربن در لابراتوار بوجود می‌آید.) اغلب سنگ های جواهری در طول تاریخ شبیه سازی شده اند. بسیاری از سنگ های کم ارزش با خمیر شیشه و دیگر مواد ساخته شده اند.

جواهر

جواهر، اشیا تزئینی کوچکی هستند که برای زینت شخصی به صورت سنجاق، حلقه یا انگشتر، گردنبند، گوشواره و دستبند استفاده می شوند. یک قطعه جواهر معمولا از تعدادی سنگ های تراش خورده یا صیقلی که روی یک پایه فلزی قیمتی نصب شده اند تشکیل می شود.

بخشی از این مقاله از کتاب سنگ های قیمتی کالی هال آورده شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید