آشنایی با سنگ ها

همه چیز درباره سنگ فیروزه

همه چیز درباره ی سنگ فیروزه

در این مطلب قصد داریم تا شما را با هر آنچه باید از سنگ فیروزه بدانید، آشنا سازیم. کشور ما ایران یکی از شناخته شده ترین و بهترین فیروزه های جهان را دارد. فیروزه نیشابور و فیروزه کرمان از شهرت جهانی بسیار خوبی برخوردار هستند. این سنگ با قدمتی طولانی دارای زیبایی منحصر به فرد و رنگی اعجاب انگیز می باشد.

سنگ فیروزه یک فسفات آلومینیوم با سختی حدود ۶ می باشد. با وجود اینکه سختی این سنگ ارزشمند بالا است، اما جالب است بدانید که این سنگ از کوارتز نرمتر محسوب می شود.

فیروزه نوعی سنگ آذرین است که در نواحی آتشفشانی پیدا می شود.

فیروزه به رنگ های متمایل به سبز و متمایل به آبی دیده می شود. رنگ آبی فیروزه به دلیل وجود مس و رنگ سبز آن به علت وجود عناصری نظیر آهن و کروم به وجود می آید.

این سنگ برای متولدین ماه های آذر، دی و بهمن  مناسب بوده و برای چاکرا پنجم که متعلق به گردن و گلو است، مفید و موثر می باشد.

خواص فیروزه

از سالیان دور اعتقاد بر این بوده است که فیروزه آرامش بخش بوده و باعث شادی و نشاط افراد غمگین و افسرده می گردد.

در بسیاری از فرهنگ ها فیروزه به عنوان سنگی مقدس و نماد خوشبختی شناخته می شود.

آپاچی ها معتقد بودند که افزودن این سنگ به سلاح هایشان دقت نشانه گیری را افزایش می دهد.

این سنگ نمادی از صلح و دوستی می باشد، از همین روی برای تبلیغ همدلی و انرژی مثبت به کار برده می شود. فیروزه سنگ نمادین بوهومیان یا همان کولی ها نیز می باشد.

برخی اعتقاد دارند که این سنگ چشم ها را نیرو می بخشد، جریان خود را اصلاح کرده و قلب را تقویت می کنند.

انواع فیروزه

در خارج از ایران به فیروزه Turquoise می گویند. این کلمه یک واژه ترکی می باشد. از آنجایی که در گذشته تجار ترک سنگ فیروزه را با بازرگانان سایر کشورهای غربی مبادله می کردند این نام بر روی این سنگ منحصر به فرد باقی مانده است.

اما جالب است بدانید که این سنگ برای نخستین بار از کشور ایران ستخراج شده است. کشور ایران هم اکنون نیز از بیشترین معادن فیروزه و مرغوب ترین نوع آنها برخوردار است. فیروزه در ایران در کرمان، دامغان و نیشابور یافت می شود.

به طور کلی سنگ فیروزه از کشورهایی نظیر ایران، هندوستان، مصر، چین، تبت و مناطق خشک آمریکا استخراج می گردد.

فیروزه از لحاظ رنگی به طیف های رنگی آبی، سبز و زرد یافت می شود. در این میان فیروزه ای که به رنگ آبی بوده از لحاظ قیمتی گرانبهاتر محسوب می شود. به این ترتیب فیروزه نیشابور با رنگ آبی آسمانی منحصر به فردی که دارد به عنوان یکی از زیباترین و گرانبهاترین انواع این سنگ شناخته می شود.

فیروزه نیشابور آبی

فیروزه نیشابور

فیروزه کرمان

فیروزه کرمان

فیروزه کریزوکولا کرمان

فیروزه کریزوکولا کرمان

فیروزه نیشابور

فیروزه نیشابور

فیروزه از لحاظ ظاهری به دو نوع عجمی (صاف) و شجری ( رگه دار) تقسیم می شود.

آن دسته از سنگ های فیروزه ای که در معدن های سنگ آهک به وجود می آیند دارای شجره های قهوه ای تیره و فیروزه هایی که در معادن ماسه سنگ تشکیل می گردند از شجره های روشن تری برخوردار می باشند.

سنگ فیروزه در جواهرآلات

از گذشته تا به کنون سنگ فیروزه یکی از سنگ های محبوب و ارزشمند برای استفاده در جواهرآلات شناخته شده است. زیبایی و رنگ منحصر به فرد این سنگ دیدگان جهانیان را به خود خیره ساخته است. در گذشته پادشاهان به یکدیگر فیروزه هدیه می دادند. پادشاهان مصری نیز در جواهرآلات خود از این گوهر ارزشمند بهره می جستند. بومیان آمریکا نیز از این سنگ در جواهرات و سلاح های خود استفاده می کردند.

با گذشت سالیان سال همچنان فیروزه ارزش و بها خود را حفظ کرده و در جواهرآلات مختلف به کار برده می شود. امروزه از فیروزه در سبک های مختلف مدرن و مینیمال استفاده می شود. رنگ خاص این سنگ سبب محبوبیت بالا آن شده است. جواهرات بوهویی بدون سنگ فیروزه معنایی ندارد.

فیروزه را می توان با استایل های مختلف ست کرد.

جواهرآلات فیروزه

سنگ فیروزه در ظروف

ظروف فیروزه کوب تجلی بخش هنر دیرینه فیروزه کوبی در ایران است. ظروف فیروزه کوب از جمله مهمترین صنایع دستی ایران به شمار می آیند. قرار دادن تکه های کوچک فیروزه به حالت موزاییکی بر روی ظرف های مختلف ساخته شده از مس، برنج، ورشو و یا برنز این محصولات زیبا و ماندگار را حاصل می گردد.

اصفهان معروف ترین ظروف فیروزه کوب جهان را تولید می کند.

تنگ مسی درب دار فیروزه کوب نیشابورپیک مسی فیروزه کوب نیشابورصنایع دستی

سنگاب مسی فیروزه کوب نیشابورفروشگاه دنیای نگین مفتخر است تا انواع صنایع دستی فیروزه کوب مسی ساخته شده از فیروزه نیشابور نظیر بشقاب، سنگاب، قندان، پیک، تنگ، شکلات خوری و … را با مناسب ترین قیمت و بالاترین کیفیت به صورت تکی و عمده در اختیار مشتریان محترم قرار دهد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید