آشنایی با سنگ ها

همه چیز درباره سنگ کوارتز

کوارتز

سنگ کوارتز یکی از فراوانترین کانی های روی زمین می باشد. نام دیگر این سنگ در کوهی بوده و کریستال خالص آن بی رنگ است. دلیل نام در کوهی این است که این کانی توسط کوهنوردان یونانی کشف شده است. آنان گمان می کردند کوارتز یخی است که هیج زمان آب نمی گردد. کوچکترین ناخالصی در این سنگ سبب بروز رنگ های مختلف در آن می باشد. تنوع رنگ این کانی مثال زدنی است.

جالب است بدانید که کوارتز ارغوانی رنگ آمیتیست و کوارتز زرد را ستیرین می نامند. کوارتز دودی که خیلی تیره باشد به موریون شهرت دارد. کوارتز صورتی نیز به رز کوارتز معروف است. در ادامه به معرفی تمام انواع کوارتزها خواهیم پرداخت.

گسترده ترین نوع کوارتز گونه بی رنگ و شفاف آن است که بلوری شش وجهی با قاعده هرمی بوده و اغلب به صورت دوقلو دیده می شود.

کوارتز دارای خاصیت پیزوالکتریک یعنی پیدا کردن بار الکتریکی بر اثر فشار یا ضربه می باشد. شارژ الکتریکی مثبت و منفی در دو سر بلور در نتیجه مالش و حرارت ایجاد می شود. از این خاصیت در ساخت ساعت های کوارتزی و کنترل فرکانس های رادیویی استفاده می کنند.

سختی این سنگ ۷ بوده و فرمول شیمیایی آن SiO۲ می باشد. کوارتز در مقابل هوازدگی مقاوم محسوب می شود. کوارتز که یک کلمه آلمانی است به معنای سخت است. 

و اما بپردازیم به انواع کوارتز ها:

کوارتز صورتی یا رز کوارتز

کوارتز صورتی که به رز کوارتز شهرت دارد، یکی از زیباترین انواع کوارتز محسوب می شود. زیبایی و جذابیت این سنگ به اندازه ای زیاد است که به آن لقب سنگ عشق داده اند و از آن در زیورآلات استفاده می کنند. کوارتز صورتی با انرژی فراوان برای چاکرا مربوط به قلب مناسب می باشد. رنگ صورتی این سنگ به دلیل وجود ناخالصی هایی همچون منگنز و تیتانیوم است. باید خاطر نشان کرد که بلور کوارتز صورتی بسیار کمیاب بوده و معمولا ترک دار می باشد. بهترین کیفیت این سنگ در ماداگاسکار یافت می شود. اما در کشورهای دیگری همانند اسکاتلند، روسیه، کلرادو و آمریکا نیز وجود دارد.

کوارتز صورتیکوارتز زرد یا سیترین

نوع زرد رنگ کوارتز یا همان سیترین سنگ سیلیسی منحصر به فردی است که ویژگی ها و خواص قابل توجه ای دارند. رنگ زرد مایل به طلایی این سنگ همانند خورشید گرم و جذاب جلوه می کند. جالب است بدانید که نام این سنگ ریشه فرانسوی داشته و معنای آن رنگ لیمویی است. جلوه و رنگ این کانی مثال زدنی است. ستیرین را بلوری انرژی زا می شناسند.

کوارتز زردکوارتز ارغوانی یا آمیتیست

 آمیتیست کوارتز بلوری شکل با سایه ای از رنگ های بنفش، یاسی و یا ارغوانی می باشد. از این سنگ در گذشته به عنوان ضد خماری، از سر انداختن میخوارگی و افزایش هوشیاری استفاده می شد. کوارتز ارغوانی یا آمیتیست مخصوص چاکرای پشت سر است.

کوارتز بنفشکوارتز آبی

این نوع کوارتز برای چاکرای گلو و چشم سوم بسیار مناسب می باشد. برای افرادی که به سنگ درمانی اعتقاد دارند باید بگوییم که کوارتز آبی یکی از مهمترین سنگ های شفادهنده در جهان محسوب می شود. آبی مسحور کننده این کانی آرامشی مطلوب در بیننده ایجاد می نماید.

کوارتز آبیکوارتز شیری

نوع شیری رنگ کوارتز را سنگ درمان ها شفا دهنده اعظم می نامند. آنها اعتقاد دارند این کانی برای همه چاکراها موثر است. رنگ اختصاصی سفید یا کرم این سنگ از درونگیری های گازی و مایعات کف مانند ناشی می شود. بلورهای آن منشورهای شش وجهی با قاعده های هرمی شکل هستند. جالب است بدانید که این سنگ در حالت تراش گنبدی و صیقلی ممکن است با اوپال اشتباه گرفته شود.

کوارتز شیری

کوارتز چشم گربه ای

کوارتز چشم گربه ای از ساختار رشته ای برخودار بوده و کروسیدولیت ( آزبست آبی) درون خود دارند. اصطلاح چشم گربه ای در اینجا به انواع کوارتز تعلق دارد. این حالت در سنگ هایی که دارای تراش گنبدی شکل هستند به خوبی دیده می شود. هر سنگ مطابق درونگیر خود رنگ خاصی دارد. به طور مثال رنگ سیاه درون کوارتز مربوط به وجود اکسید آهن درون آن است. بهتر است خاطر نشان کنیم که پدیده چشم شاهین زمانی مشاهده می شود که کروسیدولیت جایگزین کوارتز شده و رنگهای آبی خاکستری و یا سبز آبی اولیه حفظ شده باشد. وجود هورنیلند در این نوع کوارتز موجب جلای ابریشمی آن می شود.

کوارتز چشم گربه ایکوارتز دودی

نوع دودی یا قهوه ای که نوعی سیاهی در آن دیده می شود کوارتز موریون نام دارد. با تابش اشعه، بلور آن دودی رنگ می شود. بلورهای آن منشورهای شش وجهی با قاعده هرمی شکل هستند. ممکن است درونگیر روتیل در آن دیده شود.

کوارتز دودیسنگ دلربا

دلربا از انواع کوارتزهاست که سبز رنگ می باشد و بر روی چاکرای قلب تاثیرگذار است. این کانی حاوی بلورهای بسیار ریزی است که انعکاس نور داشته و اختلاف رنگ در آن مربوط به نوع درونگیر آن است. دلربای سبز رنگ دارای میکا فوکسیت سبز می باشد. برزیل، هلند، روسیه، آمریکا، ژاپن و تانزانیا از ذخیره گاه های دلربا است. ناسرگی های متالیک سبب اثر رنگین کمانی درخشان در سنگ دلربا می شود. نام این اثر«آوانتورسنس» است.

کوارتز سبز

منابع:

کتاب خواص اعجاب انگیز سنگ ها محمد نوش زاد

کتاب سنگ ها و خواص اعجاب انگیز موحد ابطحی

کتاب سنگ های قیمتی کالی هال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید